En İyi VPN Programını Nasıl Seçeriz? – A Note From Our Turkish Office

 Today we wanted to share our post on the state of affairs with Mehmet Ali one of our correspondents that is currently living out of Eastern Kasmir and looking to connect with African bloggers about the state of affairs. He has shared this post with us discussing some of the main issues that have to mind in the online privacy sector.

Please translate the text before you read it. 

Internet ortamında gezinirken kimliğimizi gizleyerek güvenliğimizi sağlayan ve bazen de yasaklanmış web adreslerine erişimimizi sağlayan VPN programları, son yıllarda popülerliğini oldukça artırdı. VPN talebinin hızla artması piyasada program çokluğuna yol açtı. Dolayısıyla pazarda rekabet etmek isteyen, listelerde üst sırada olmak isteyen yazılım şirketleri değişik yollara başvurdu. Güvenlik ve hız konusunda rekabet etmenin yanı sıra bazı VPN yazılımcıları programlarını piyasaya ücretsiz olarak sundu. Artan kullanıcı kitlesinin bilinçsiz program seçimi ise bazı durumlarda güvenlik sağlamanın aksine ciddi bir güvenlik sorununa neden oldu. Peki bu nasıl yaşandı?

VPN Programını

Bazı kötü amaçlı saldırganlar kullanıcıların kişisel verilerine ulaşmak için VPN servislerini kullanmaya başladı. Android için üretilmiş ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilen 283 VPN uygulamasının yüzde 38’inde virüs ya da zararlı yazılım bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine Google zararlı olduğu tespit edilen uygulamaları marketinden kaldırırken Apple çareyi VPN’i bir süreliğine tamamen yasaklamakta buldu. Çünkü bu VPN denizi içinde hala programların güvenilirlikleri üzerine teknoloji şirketlerinin ve üniversitelerin araştırmaları sürüyor. Yani bir uygulamanın güvenilirliği konusunda kesin kanıt olmadan artık emin olamıyoruz. Bu nedenle güvenlik ve özgürlük ihtiyacının oluşturduğu bu soru zincirine bir de “En İyi VPN programını nasıl seçeriz?” halkası eklenmiş oldu. 

Peki en iyi VPN programını ararken nelere dikkat etmeliyiz? Unutmamalıyız ki listede yukarılarda kalmaya çalışan her yazılım şirketi kendi programı için internet üzerinden piyasa çalışmasını sürdürecek ve güvenilirliğini kanıtlamak için çeşitli yollara başvuracaktır. Bu noktada doğru programı bulmak internet kullanıcısına düşünüyor. Kullanıcı, VPN programı kullanmaya karar verirken bu yazılımların öncelikli amacının güvenlik olduğunu unutmamalı. Bilgisayar çağının beraberinde getirdiği özgürlük ve özgürlük düşkünü internet kullanıcıları hükümetlerin engellediği web adreslerine erişim için güvenliklerini ikinci plana atmamalı. Peki VPN yazılımındaki “iyi güvenlik” anlayışı nedir? Öncelikli olarak VPN yazılımlarının, kullanıcı ile ağ arasına şifreli tüneller inşa ederek kullanıcının anonim kalmasını hedeflediği bilmeliyiz. Konuya hakim güvenlik uzmanları bu tünelden şifreli veri aktığını görür ama içeriğinin ne olduğunu (çok zayıf bir güvenlik kullanmıyorsa) anlayamaz. Siber güvenlik şirketleri için çalışan bu uzmanlar VPN programlarını test ederek kullanıcıları aydınlatıyor. Ücretli VPN yazılımı şirketleri de güvenlik şirketleriyle anlaşarak kendi yazılımlarını test ettiriyor ve bu sayede güvenilirliklerini kanıtlayabiliyor. Yani yazılım geliştirmek ayrı bir iş koluyken, yazılım test etmek de bambaşka bir iş koluna dönüştü. Bizim size tavsiyemiz; güvenlik şirketleri tarafından onaylanmış makul ücretli VPN programı kullanmanız, eğer akıllı telefonunuz için kullanacaksanız uygulamanın kim tarafından geliştirildiğine bakmanız ve uygulamanın sizden ne tür izinler istediğine dikkat etmeniz.

Güvenlikle ilgili sorularınızı giderdikten sonra geriye hız sorunu kalıyor. VPN yazılımları sizi başka bir bölgeden ağa bağlanmışsınız gibi gösterirken hızınızı yavaşlatabilir. Bu konuda da yazılım şirketleri kullanıcıya değişik çözümler sunarak rekabet etmeyi devam ettiriyor. Araştırmacı uzmanların yaptığı değerlendirmeleri takip ederek bu konuda bilgi sahibi olabileceğiniz gibi ücretli yazılımların test sürümlerini kullanarak kendiniz de bu programları test edebilirsiniz. Ama önceliğinizin güvenlik olduğunu unutmamanız gerekir, sonuçta ihtiyaç duyduğunuz güvenliğe sahip olmadıktan sonra internetinizin hızlı olması bir anlam ifade etmez. Önemli kişisel verilerinizin ve belki de şirket verilerinizin saldırganlar tarafından ele geçirilmemesi güvenilir VPN programlarına ödeyeceğiniz ücretten çok daha değerlidir.

Kısaca en iyi VPN’i belirleyen iki temel faktör güvenlik ve hızdır. Piyasadaki en iyi VPN yazılımı sıkı rekabet sonucu günden güne değişirken uzmanlar da günden güne analizler yapmayı sürdürüyor.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *